Jak se rozdělují psi a vybrat pro ně vhodné krmivo

Malá plemena

Na rozdíl od velkých plemen jsou nároky malých plemen na kvalitu a přesné dávkování mnohem náročnější. Malé plemeno dospívá mezi 6.-10.měsícem věku, kdy se i ukončuje jejich růst. Na rozdíl od velkého plemene je to zhruba o polovinu! K největším hmotnostním přírůstkům u malého plemene dochází do 5. měsíce (uvádí se že vrchol připadá na 4. měsíc, kdy štěně nabere 22% tělesné hmotnosti dospělého psa).Od 6.-8. měsíce je to již jen 15% konečné hmotnosti. Denní krmná dávka a energetická potřeba je jiná než u gigantů. Ke konci druhého měsíce života je denní krmná dávka 6% z celkové hmotnosti jedince, po dosažení konečné hmotnosti je to pouhých 2,5%. U malých plemen sledujeme velmi důkladně hmotnost během růstu a řídíme se doporučenou krmnou dávkou daného krmiva. Hledáme receptury označené Small breed puppy- štěně malého plemene.

 

Střední plemena

Tito psi dospívají okolo 9-15. měsíců věku. Konečné hmotnosti dosahují okolo 12. měsíci života. Největší váhový přírůstek je okolo 2.-5. měsíce, největší přírůstek je dle plemene okolo 3. měsíce, kdy ratolest nabere 18% z celkové hmotnosti. Vyrovnaný váhový přírůstek bývá mezi 6. až 8. měsícem života, činí asi 3% celkové hmotnosti měsíčně. Zde již zůstává denní krmná dávka stejná. Střední plemena krmíme asi od 4 do11-tého měsíce 1x až 2x denně, od 11 ti měsíců platí režim dospělého psa.

U výrůstků hledáme recepturu Medium breed puppy-štěně středně velkého plemene.

 

Velká a obří plemena

Vývoj u velkého psa probíhá mnohem déle, než u malého a středního. Pes kolem váhy 45ti kg dospívá okolo 12-18 měsíců věku. Zhruba okolo 18ti měsíců končí jejich růst.

Psi nad 45kg dospívají okolo 16-25 měsíců. Konečné tělesné hmotnosti dosahují okolo 18-19ti měsíců, vývoj kosterní soustavy je ukončován okolo dvou let. Čísla zde jsou orientační, záleží na plemenné příslušnosti a individualitě jedince!!

Od 3. měsíce nastává období překotného růstu. Nastává nejkritičtější období,, krmení,,- hlídáme poměr Ca a P, psovi dopřejeme, ale rozhodně nepřekrmujeme. Nejprve jde převážně kostra a následně svalovina, když budeme překrmovat, pes bude mít závažné růstové problémy.

U granulí pro tuto fázi hledáme receptury s označením Large breed puppy je štěně velkého plemene. Podrobně si přečtete složení a dbejte na kostru, tj. správný růst a vývoj. U gigantů je pak celý život základem pro celkovou kondici, konstituci. Upíná se na ní svalová soustava a je dalším odrazovým můstkem pro celkový vzhled a dojem. Co nyní zanedbáme, později nedoženeme.  Nedostatek, či nerovnováha živin vede k nedostatečnému vývoji kosterní soustavy. U výživy těchto plemen dbáme striktně na kvalitu a původ surovin, z čeho je granule vyrobena. Krmná dávka činí u suchého krmiva 4,4% tělesné hmotnosti u psa ve 3 měsících. Na 3,3 % jde dolů okolo 7. měsíce. Doporučené schéma krmení je následující: 4měsíce 3-5 krmných dávek za den, 5 měsíců 2-3 krmné dávky za den a v zhruba 16ti měsících je to 1-2 krmné dávky za den.

 

 

Jaké krmení je pro Vašeho psa nejvhodnější?

 

Adult  dospělý pes

Pro běžnou aktivitu je určeno krmivo označené Adult (Chicken-kuře, Salmon-losos, Lamb-jehně).

U psa typicky městského, nebo zahradního hledáme recepturu Maintenance.

Adult mini pro malé psy.

Adult medium pro střední psi.

Adult maxi, giant, nebo Large breed je pro velká plemena. Pro velká plemena je většinou krmivo dělané nad 25kg v dospělosti.

 

Puppy

Je rostoucí pes, kojící fena a štěně

Výživa štěněte v době růstu je jedním z nejdůležitějších faktorů. Co se zkrátka v době růstu do psa nedostane, později jen těžko dohoníme. Nekvalitní strava, zejména u obřích plemen má za následek špatný růst, kvalitu kůže a srsti, drápků, chrupu, prohnuté dlouhé kosti, špatné klouby a jejich funkčnost. Výrazně tím ovlivníme i kvalitu a délku života. Dbáme na správný poměr Ca a P.

Fena kojí obvykle své potomstvo do 7. týdne věku. Přibližně od 3.-4. týdne věku začínáme s příkrmy, protože jen mateřské mléko není dostačující- zde jsou trochu rozdíly, kdy s příkrmy začít ve vztahu k plemenné příslušnosti. Každá fena je navíc individuální, má mléka více či méně. Většina fen dosahuje vrcholu laktace ve čtvrtém týdnu po porodu, pak se produkce mléka snižuje. Je dobré mít od začátku náhradu mateřského mléka doma, můžeme ji zkrmit i později jak feně, tak štěňatům. Granule je upravena tak, aby ji dobře trávilo i štěně v pozdějším věku spolu s matkou. Fenku většinou krmíme touto recepturou od poloviny gravidity.

 

Light

Jsou pro tlustší psy, při snížené pohybové aktivitě. Některé značky mají  recepturu Light spojenou se Senior, ty by měli být ale spíše samostatné- pro staré psy. Určitě je každý senior jinak pohyblivý a vitální, proto kvalitní značka má tyto receptury striktně oddělené, aby se s recepturou dalo pracovat dál.  Nadváhou může trpět pes v kterémkoliv věku, nejčastěji trpí senioři a kastráti.. Většinou ale obezitu způsobí majitelé, kteří jim nadmíru dopřávají. Odnáší to pak zejména srdce a pohybový aparát.

Důležité je dodržet zásady správného krmení, misku plnou granulí nenecháváme psovi k dispozici celý den, zbytky hned dáme pryč, zvýšíme pohyb a vymyslíme nějakou zábavu.

 

Senior

Seniorská receptura by měla být snadno stravitelná. Kalorie se snižují, navýšeny by měli být minerální látky, zvláště vápník, glukosamin a chondroitin.Vhodným přídavkem je např. Yucca. Nikdy nesmíme nechat psa extrémě stloustnout, přidají se pak i další problémy, např. pohybový aparát bude velmi zatížen. Krmivo pro starého psa bude obsahovat zhruba 21%bílkovin (více u adult), tuky se budou pohybovat v rozmezí 7-9%, vláknina bude navýšená, okolo 5%(normálně je kolem3%). Vláknina pomůže s trávením, usnadní vyměšování a vyvolá pocit nasycenosti. Seniorskou recepturu začínáme podávat v závislosti na plemeni, věku a aktivitě. Bereme průměr 7 let, ale zcela jiné to bude u bernardýna a pinče, kde se hranice pro podávání receptury senior značně posune o ,,nějaký rok,,

 

High energy, Hi performance

Pro zvýšenou tělesnou aktivitu. Je určeno pro sportovní, pracovní a psy v zátěži. Nepleťte si to s občasným běháním po parku! Zátěžová formule by se ale zejména kvůli vysokému podílu Taurinu (srdce) neměla krmit déle jak 4(!) měsíce. Ideální řešení když potřebujeme psa dostat do výstavní kondice a udržet ji, při regeneraci organismu po nemoci, ideální při zimním pobytu psa venku.

Při stanovení celkové potřeby energie vycházíme z: hmotnosti, stupni fyzické zátěže, rychlosti pohybu, náročnosti terénu, souhrnná doba trvání a zátěže.

Krmná dávka se stanovuje individuálně v návaznosti na hmotnosti, váhových přírůstků a úbytků. U psů v zátěži je důležité, aby denní dávka co se týká objemu byla co nejmenší. U psa v zátěži, který je krmen nevhodně se velmi rychle dostaví průjem, zápach a krev ve stolici.

 

Sensitive

Potravní přecitlivělost se projeví špatným stavem kůže, svědivostí, srst je lámavá, vypadává?bez lesku, mohou být i výtoky, až ekzémy, záněty kůže. Ohledně zažívacího traktu plynatost, průjmy?Zde nám biotin nepomůže a musíme se cíleně zaměřit na jednotlivé složky potravy. Nejlépe stravitelné jsou ryby- tuňák, treska, následuje jehně, drůbež- kachna, krůta, kuřecí (dnes i dostupné pštrosí), nejhůře stravitelné je maso hovězí. Jako zdroj obilovin je vyhovující rýže, zejména hnědá, ječmen, oves, jáhly. Brambor se využívá zejména u citlivých psů v kombinaci s rybou. Mezi obiloviny, které nejčastěji vyvolávají problémy jsou kukuřice a pšenice.