Rozdělení koček a jak pro ně vybrat správné krmivo?

Rozdělení koček

Koček je nejrůznější řada. Můžeme je rozdělit na:

  1. Březí a kojící
  2. Kastrované
  3. Chované v bytě
  4. S citlivým zažíváním
  5. S citlivou kůží
  6. S nadváhou

 

Jaké krmení je vhodné pro kočku?

Každý chovatel ví, že je vhodné dávat domácímu mazlíčkovi kvalitní stravu, díky níž se u něj zamezí zdravotním problémům a docílí vyššího věk. Jaká strava je ale vhodná pro kočku? A co když má kočka vybíravý jazýček.

 

Kočičí granule

Při výběru granulí si musíte dávat pozor na kvalitu produktu. Nejlepší jsou granule superpremium, které bývají kontrolovány veterinární komorou. Výhodou u nich je, že máte jistotu ve věci kvality a že si můžete vybírat z různých typů krmiv podle věku kočky, jejího stavu (např. březí kočka, kastrovaná), zdravotních problémů (dietní granule, krmivo určené pro zlepšení chrupu) aj.

 

Proč jsou lepší superpremiové krmiva?

Ostatní granule jsou sice levnější, ale je u nich zapotřebí stravu doplnit např. o různé vitamíny a jiné látky, které ve složení granulí nenaleznete. Kromě složení je důležitá také stravitelnost granulí, která by měla být na obalu vyjádřena v procentech (doporučujeme stravitelnost vyšší než 80 %). Krmiva s touto hodnotou stravitelnosti jsou sice dražší, ale výhodou je u nich menší dávkování.

 

Výhoda granulí

Největší výhodou granulí je jejich cena a také možnost déle je uchovávat. Nevýhodou u nich je, že je kočky nezvyklé žrát granule odmalička většinou odmítají. Při podávání granulí nezapomeňte vedle misky s krmivem dát i misku s vodou, případně můžete přímo granule zalít malým množstvím vody nebo vývaru.

 

Kočičí konzervy

U konzerv platí to samé jako u granulí: v závislosti na kvalitě se liší i cena konzerv. Lze vybírat z různých příchutí i dle toho, pro kočku jakého věku je konzerva určena nebo zda se jedná o kočku mající zažívací problémy apod. Zajímavé je, že jsou konzervy u koček mnohem oblíbenější než granule. Konzervy mají tu nevýhodu, že vydrží otevřené maximálně 1 až 2 dny. Po otevření je nutné dobře je uzavřít a uschovat v ledničce. Při podávání by měla mít strava pokojovou teplotu.

 

Čerstvá strava

Kočky milují čerstvou stravu, především vařené či dušené maso kuřecí, jehněčí, králičí, dokonce i zvěřinu nebo ryby. Doporučujeme vždy stravu tepelně zpracovat, neboť u syrového masa by se mohly do těla kočky dostat nežádoucí bakterie. Vhodné je také podávat některé vnitřnosti, např. srdce obsahující taurin, což je látka nutná pro zdravý zrak nebo srdíčko (lze zakoupit i v chovatelských potřebách jako vitamínový doplněk). Stravu obohacujte zeleninou a ovocem. Nevhodné jsou brambory, rýže nebo těstoviny, tedy látky obsahující škrob.

 

Nevhodné

Kočka by neměla být krmena jídlem určeným pro člověka. Důvod je jednoduchý: její trávicí ústrojí je odlišné od toho našeho, proto jí mohou některé látky obsažené v lidském jídle způsobit nepříjemné zdravotní problémy. Mezi tyto látky patří především škrob a cukr.

 

Nezapomeňte

Nezapomeňte na to, že kočky mají rády občasné změny v jídelníčku. Střídejte různé příchutě hotových krmiv, i to může kočce zpestřit jídelníček. Dávejte si ale pozor na velké změny, není např. vhodné vyměnit hotovou stravu (granule, konzervy) za čerstvou. Pokud kočka není na čerstvou stravu zvyklá, může jí tato změna přivodit zažívací potíže. Nepodávejte kravské mléko. Obsahuje totiž laktózu, kterou kočky neumí trávit, a tak u nich vyvolává průjmy nebo zvracení. Jedná se sice o fakt, který bývá často připomínán, avšak mnoho chovatelů stále svým mazlíčkům v dobrém úmyslu kravské mléko stále podává.